İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
Jüstinyen veba salgını (541-542)

Herkesin Ağzına Bir Maske.

Son güncelleme tarihi 30 Aralık 2020

Bir yıldır dünyayı meşgul eden, beraberinde çeşitli sorunlar da oluşturan, bulaşıcı bir virüs; Covid-19. Tüm sıkıntılar ve problemlerde olduğu gibi bu salgın ülkemizde geç umursanmaya başlandı. Salgının artmasıyla birlikte kısa süreli panikler ve dikkatler gündemde olsa da, ülkenin çoğu bu durumu pek aldırış etmedi. Ülke genelinde çeşitli önlemler alınabilmesi için bazı uygulamalar hayata geçirildi. Sadece ceza almamak için maske takan, karşısındaki insanın tepkisinden çekinip karşı koltuğuna oturmayan, maskesini düzgün takmaya çalışıp ama bir türlü beceremeyen, sosyal ortamlarda temastan kaçınmaya çalışırken ters köşede kalan çok insanımız oldu.

Tüm kafa karışıklıklarının sebebi; Aydınlatıcı bilgilerin zor erişilir olması. TV kanallarında günlerce yapılan oturumlar ve yetkililerin açıklamaları günler geçtikçe birbirleriyle çakışmaya başladı. TV programlarında konuk alınan yorumcular saygınlıklarını belirli bir şekilde korumaya devam edebilse bile, devlet organizasyonlarında, kurumlarında bulunan personellerin ve katılımcıların yaptıkları açıklamalar gülünç, ciddiyetsiz ve umursamaz bulundu. Ev yapımı baharat ve bitki karışımı önerileri verebilen kişiler, kendilerini uzmanlardan daha bilgili olarak gösterme çabasına girdi.

İlk başlarda bu virüsün karabasan veya bazı kötü ilahi güçlere sahip canavarlar gibi etrafta gezerek insan avladığını sananlar bile vardı. Havada asılı kaldığı, farklı madde ve cisimlerde günlerce ve haftalarca yaşadığı söylendi. Maskeyi hasta (enfekte) kişilerin takması gerektiği söylendi. Ancak toplumun büyük bir kısmının bilinçsiz olmasından kaynaklanacak ki, bizde sadece hasta kişiler maske taksın dendiğinde, kimse o maskeyi takmaz. Bu yüzden tüm vatandaşların maske takması zorunlu hale getirildi.

N95 Maske Nedir? Ne için Kullanılır?

TV programlarında N95 maske takılmasını tavsiye eden insanlar belirdi. Peki nedir N95 maske? N95 kodu; Amerika’da uygulanan, iş güvenliği için kullanılan, kutusunun üzerinde “Toz Maskesi” yazan maskelerin aldığı bir uygunluk sertifikasıdır. Hatta bunun N99 sertifikasyonu bile vardır. Ancak bu sertifikasyonların tamamı Amerika’ da verilir. Aynı şirket, aynı ürününü, aynı kalitede başka bir ülkede üretmek istediğinde, o ülkenin sertifikasını almak zorundadır. Yani Avrupa’da aynı standartlarda üretilmiş bir maskenin kodu N95 yerine EN:149 olacaktır. Bu sertifikayı alabilen maskeler FFP3 (Filtering Face Piece/Filtreleyen Yüz Parçası) klasmanında olan maskelerdir.

Sonuç.

Kendini koru, dezenfektan kullan, sosyal mesafeni koru, maskeni tak (Zorunlu olduğu için).

Yazı Devam Edecek…

0 Paylaşımlar