İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ehliyet Sınavından Nasıl Geçilir/Kalınır.

Son güncelleme tarihi 30 Aralık 2020

Sınava Nasıl Hazırlanılır/Hazırlanılmaz

Ehliyet Sınavından Nasıl Geçilir/Kalınır. Ehliyet Yazılı sınavı bir önceki gece 2 online test ve sürücü kursunun verdiği kitapçıkta bulunan geçiş üstünlüklerine baktıktan sonra sınavı geçme ihtimaliniz var. Öncesinde araç, trafik, ilkyardım ve motor konularında çok az da olsa bir bilginiz vardır. Yoksa; biraz çalışırsınız zaten.

Sorular eskisi gibi belirli ünitelere ayrılmış, bölümlere göre belirli sayıda değil. Genelde sürücü psikolojisi ve trafikte sergilenmesi gereken düzgün davranışlar üzerine bolca soru var. Kalem, kağıdın da kalkıp E-Sınava geçilmesiyle, sınav sonucunu hemen öğrenebilirsiniz. Sınavınızı bitirdikten hemen sonra, sınav salonu dışında bulunan, numaratör den, kimlik numaranızı yazarak sınav sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Yazılı Sınav Sabahı

Ancak siz sakın sınav giriş belgenizi sürücü kursunuzdan almayı unutmayın. Eğer unutursanız; umarım şanslısınızdır ve bunu erken hatırlarsınız. Sınava gireceğiz yer evinize uzaksa, ehliyetiniz olmadığı için kendi arabanızla (Ehliyetsiz araç kullanmak yasaktır) sınava gelme imkanınızın olamayacağından, bir yakınınız veya tanıdığınız sizi sınav yerine getirmediyse; Türkiye’nin en seçkin ve nezih ulaşım aracı olan Ticari Taksileri kullanmanız gerek. İşte, o sırada taksiciye ister istemez yaşadığınız durumu anlatma isteğiniz oluyor. Bir de taksici o belgeyi alıp, sınav yerine geri döneceğinizi öğrendiğinde daha bir mutlu oluyor. Yol boyunca gülücükler saçarak, tatlı sohbetler eşliğinde yolculuğunuz devam ediyor.

Birinci Deneme Başarısız

Yazılı sınavını zar zor 72 puanla geçtiğim B sınıfı ehliyetin direksiyon sınavından kaldım. Aslında sürüş tekniğimi ve sürüş konforumu Ken Block görse ağlardı. (Bu benzetme beni hiç görmemiş ve

Sınava başlamadan önce direksiyon eğitmeni yanıma geldi “Necati, kurallara uy! Sinyal vermeyi sakın unutma yeter. Sinyal çok önemli. Sinyal, sinyal, sinyal” dedi.

Sınav başladığında trafik yoğundu. Dur, kalk iyi bile gittim yarım saat. L park, geri gitme ve ani freni sorunsuz atlattıktan sonra sıra yokuş kalkışa geldi ve olanlar oldu. Yokuşta durduk ve kısa süre bekledik. Denetmen hareket edebiliriz dedi ve o sıralarda dörtlü flaşörü açmamışım. Adam zaten o sırada beni sınavdan geçirmemeyi düşünmüş. Kalkış yaparken sola sinyal vererek ( kalkış sinyali) aracı hareket ettirmek gerek. Ben dümdüz kalkıp aracı ilerletmeye çalışınca; “Tamam dur sen artık” dedi. Aracın arka koltuğunda oturan direksiyon eğitmenine seslenerek ” Sen geçer misin direksiyona ” dedi. Aracın içinde bir sessizlik oldu . Ne eğitmen iniyor arka koltuktan, ne de ben hareket ediyorum. En sonunda ben el frenini çektim, kemeri çıkardım. Eğitmenle, yerleri  değişirken aracın dışında göz göze geldik, ben gülmeye başladım. Adam üzgündü, orasını anlamadım. Sebepsizce suratı düşüktü. 

Akşam, sürücü kursundaki sekreteri aradım sınavdan kaldığımı söyledim. Tekrar sınav için kayıt yapmalarını istedim. Bir ara aklıma geldi ve telefonu kapatmadan önce, sekretere; “Ya bir baksana ben belki geçmişimdir” dedim ama o da güldü. Sınav sonucu “Başarısız”. 

Sinyali unutmayın. Trafik kurallarına uyun. Sinyal, sinyal, sinyal. 

Bazı Online Testler


 • Hiç Gitmediğim California Seyahatim
  Size hiç gitmediğim California seyahatimden bahsetmiş miydim? California’ nın eşsiz güzellikleri. Yemekler, mimari, kültür, deniz,…
 • Rüya Sendromu
  Bilirsiniz bazı rüyalarda yapmak istediğinizi, normal hayatta gücünüz yetebilecek olmasına rağmen, yapamayabiliyorsunuz. (Bu sendromun tam…
 • Christopher Nolan – Tenet
  Christopher Nolan abinin bilim kurgu filmi çekeceğim derken ağzımıza, yüzümüze bulaştırdığı bir film, Tenet. Aboov.…
 • Ehliyet Sınavından Nasıl Geçilir/Kalınır.
  Sınava Nasıl Hazırlanılır/Hazırlanılmaz Ehliyet Sınavından Nasıl Geçilir/Kalınır. Ehliyet Yazılı sınavı bir önceki gece 2 online…
 • Herkesin Ağzına Bir Maske.
  Bir yıldır dünyayı meşgul eden, beraberinde çeşitli sorunlar da oluşturan, bulaşıcı bir virüs; Covid-19. Tüm…

0 Paylaşımlar